Табличка "Місце для Укриття"
Таблички місце для укриття замовити можна тут
Таблички "Місце для укриття" можуть бути різними, але ця стаття для тих, хто хоче зробити таблички згідно нормативним документам.
Як дізнатися, до якого виду відноситься ваша захисна споруда?
Оскільки на табличці має бути зазначено, кому впідпорядковується споруда, ця інформація - корисна.
Місце для укриття - це споруда подвійного призначення, тобто, це може бути підвальне приміщення житлового будинку, школи, амбулаторії тощо, яке має запасні виходи.
Сховище - це захисна споруда, яка має захисно-герметичні і герметичні двері, віконниці (ставні), захисні секції, клапани-відтиначі, КНТ тощо, які захищають від тиску повітряної ударної хвилі. Тобто, якщо ваша споруда має такі важкі залізні двері та ін., то це сховище.
ПРУ (протирадіаційне укриття) має більш жорсткі вимоги до утримання і якщо у вас ПРУ, місцеві органи ДСНС вам про це повідомлять. Якщо не повідомили, то скоріше за все у вас найпростіше укриття і вам знадобиться табличка "Місце для укриття".
Сховища та місця для укриття у мирний час можуть використовуватися для господарських, культурних та побутових потреб, але потрібно цілорічно контролювати підтримування вологості та температури на належному рівні відповідно до вимог з експлуатації споруди. Вимоги ми також наводимо далі.
Розмір таблички "Місце для укриття"
Табличка "Місце для укриття" має бути розміром 50х60 см. Горизонтальна чи вертикальна орієнтація таблички - немає значення. У верхній частині таблички має бути розпізнавальний знак цивільної оборони (блакитний рівносторонній трикутник на помаранчевому фоні).
На табличці потрібно зазначити:
- Що за споруда - місце для укриття, сховище, протирадіаційне укриття (ПРУ), номер якщо є. Нумерація має складатися не менше ніж з 5 цифр. Загалом, згідно до ВИМОГ щодо забезпечення нумерації та здійснення обліку фонду захисних споруд цивільного захисту, усі захисні споруди мають бути на обліку балансоутримувача та органів ДСНС.
- Балансоутримувач (школа, назва підприємства тощо)
- Адреса споруди.
- Де знаходяться ключі (найчастіше - у охорони, у чергового, тобто в місці, лде можна їх взяти цілодобово)
- Відповідальна особа за утримання та експлуатацію місця для укриття у мирний час.
- Номер телефону.
Також необхідно показувати напрямок руху до укриття спеціальними табличками.
Розмір покажчиків напрямку руху (стрілок) не нормується. Ми пропонуємо стрілки із зазначенням напрямку у розмірі 10х40 см.
Чи потрібні кишені на табличках "Місце для укриття", "Сховище", "ПРУ"
В нормативних документах не зазначена необхідність наявності кишень. Ми робимо таблички як з кишенями, так і без кишень.
Якщо таблички будуть без кишень, всі необхідні дані на них ми можемо одразу надрукувати абюо ви можете нанести дані самостійно спиртовим маркером.
Якщо ви хочете мати можливість швидко змінити інформацію на табличках, то вам більше підійдуть таблички з кишеньками. Але майте на увазі, що папірець в кишеньках може намокати від дощу і снігу, оскільки неможливо забезпечити повну герметичність кишень.
З якого матеріалу виготовляється табличка для укриття?
В нормативних документах не має чітких вказівок щодо матеріалу таблички. Але вказано, що у нічний час таблички позначення захисної споруди і входи мають бути освітлені або дубльовані світловими покажчиками. Отже, якщо немає підсвічування таблички у нічний час, рекомендуємо купити табличку "Місце для укриття" зі світловідбивними властивостями.
Наші таблички "Місце для укриття", "Сховище", "ПРУ" виготовляються з пластику ПВХ 3 мм. Стрілки з напрямком руху також виготовляються з пластику ПВХ 3 мм з ламінуванням, що забезпечує тривалий термін служби табличок (від 10 років).
Колір таблички "Місце для укриття", "Сховище", "ПРУ", "Напрямок до укриття"
У нормативних документах зазначено, що колір табличок має бути білим, а текст - чорним.
Якщо ви дуже хочете, ми можемо зробити червоні таблички, сині чи будь-чкого іншого кольору, але ці таблички не відповідатимуть нормативним документам.
Де потрібно кріпити табличку "Місце для укриття"?
Табличка для укриття вивішується біля вхідних дверей до захисної споруди. Відстань від дверей та висота від підлоги не зазначені.
Де розміщати табличку "Напрямок до укриття"? 
Табличка кріпиться на маршруті руху до укриття на видних місцях. Ще раз зазначимо, що табличка має бути білого кольору з чорним текстом згідно рекомендованого зразка.
Ми також виготовляємо таблички з напрямком руху до укриття на металевих ніжках.
Чи потрібні інші таблички для захисних споруд?
Табличка "Пандус". Оскільки згідно з вимогами входи до захисних споруд мають забезпечувати можливість користування ними особами з інвалідністю та іншими маломобільними групами населення, потрібно облаштовувати пандус або у разі відсутності на входах пандусів входи додатково обладнуються дерев’яними або металевими трапами, логічна наявність таблички "Пандус".
Табличка з назваою установи, виконана шрифтом Брайля. Саме у вимогах до захисних споруд про наявність тактильної таблички біля укриття нічого не сказано, але згідно з ДБН В-2-2-40-2018 "Інклюзивність будівель та споруд" усі будвлі мають бути пристосовані до маломобільних груп населення та осіб з інвалідністю (слабозорих людей в тому числі), отже, наявність дублювання таблички окремою табличкою з шрифтом брайля рекомендується.
План евакуації із захисної споруди. Оскільки в частині ІІ пункт 5 вказано, що місця розташування первинних засобів пожежогасіння, план евакуації із захисної споруди позначаються і освітлюються, можемодійти висновка, що план евакуації захисної споруди також є необхідним, особливо враховуючи інформацію з ДСТУ 7313-2013 "ЗНАКИ БЕЗПЕКИ ТА СИСТЕМИ ЕВАКУАЦІЙНІ ФОТОЛЮМІНЕСЦЕНТНІ" частина 4 п. 4.6: "Плани евакуації слід розробляти для всіх будинків, споруд та поїздів метрополітену відповідно до вимог розділу 10, ГОСТ 12.1.004 (у частині організаційно-технічних заходів щодо забезпечення пожежної безпеки), НАПБ А.01.001 та інших нормативних документів, що встановлюють вимоги до захисту людського життя і забезпечення евакуювання."
Наклейки «Радіо», «Телефон», «220 В». Звертаємо увагу на частину ІІ "Загальні вимоги до утримання та експлуатації фонду захисних споруд" пункт 9: "Усі розетки, установлені в спорудах фонду захисних споруд, мають обладнуватися трафаретними позначеннями: «Радіо», «Телефон», «220 В» (на стіні або у вигляді табличок)." Отже, наявність необхідна.
Табличка "Аптечка". Оскільки наявність аптечки у бомбосховищі регламентується законом, наявність таблички є зрозумілою апріорі.
Табличка "Пам'ятка про правила поведінки в укритті". Така табличка не регламентується документами, але її наявність не буде зайвою, тим паче, що вартість її на сайті elitclass.com.ua вкрай низька.
Адресний покажчик. Оскільки на самій табличці "Місце для укриття" вказується адреса, логічно, щоб ця адреса була відображена ще й на самому будинку.
Більше в нормативних документах про таблички нічого не сказано.
Усі вищезазначені таблички для укриттів ви зможете купити в нашому інтернет-магазині elitclass.com.ua тут https://www.elitclass.com.ua/tablichki/tablichki-na-ubezhishche.html.
За необхідності заміни текста на табличці ми зробимо таку заміну швидко та безкоштовно. Макет обов'язково узгоджується з замовником по вайберу, телеграму або електронній пошті, і вже потім виготовляється.
Нормативні документи, на які ми посилалися у статті, докладаємо також.
Таблички місце для укриття замовити можна тут
Асортимент покажчиків маршруту руху до укриття (сховища, пру)
Примітка. Таблички №9 та №10 не відповідають діючим ДСТУ, оскільки мають менший розмір. Але ми виготовляємо такі таблички за запитом замовника (часто - у випадку браку коштів): краще такі, ніж ніякі.