Куточок пожежної безпеки
Забезпечення пожежної безпеки - одна з найкатегоричніших вимог до будь-якого приміщення. Що це, як воно має виглядати і де його розмістити?
Основні вимоги викладено у таких нормативних документах:
- ДБН В.1.2-7-2008. "Основні вимоги до будівель і споруд пожежна безпека"
- ДСТУ 7313-2013 "Знаки безпеки та системи евакуаційні фотолюмінесцентні"
- ДСТУ Б В.1.1-36:2016 "Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою"
- ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту"
- ДБН В.2.5-28:2018 "Природне і штучне освітлення"
- ДСТУ 8828:2019 "Пожежна безпека. Загальні положення"
- ДСТУ EN ISO 7010-2019 "Кольори та знаки безпеки"
- НАПБ A.01.001-2014 "Правила пожежної безпеки в Україні" (указ № 1417 от 30.12.2014)
У цій статті ми викладемо основні вимоги до стендів пожежної безпеки.
Куточок пожежної безпеки купити можна тут
Куточок пожежної безпеки – це обов'язковий елемент приміщень і великих виробничих підприємств та маленьких сільських шкіл. У кожному колективі має бути призначена особа, відповідальна за організацію та проведення протипожежних заходів. До її обов'язків входить і організація куточків пожежної безпеки по всій будівлі.
Інформаційні стенди з пожежної безпеки. Як обрати та не помилитися?
Головне – знати, що шукаєш. Куди потрібний стенд? У школу чи на велике виробниче підприємство? Інформаційні стенди відрізняються багато в чому, для кожної установи, підприємства та організації стенд з пожежної безпеки буде різним. Інформація на ньому залежить від віку основної категорії відвідувачів, типу небезпечних виробничих факторів. Простими словами, якщо розібратися, для кого писати правила евакуації і за яких обставин вони знадобляться - вибрати стенд буде набагато простіше. Існує кілька напрямків стендів та плакатів з пожежної безпеки:
- куточок пожежної безпеки в дитячий садок;
- куточок пожежної безпеки для школи;
- стенд пожежна безпека для підприємства;
- стенд з пожежної безпеки у місцях відпочинку та дозвілля громадян (торгово-розважальні центри, спортивні секції, кінотеатри);
- куточок з пожежної безпеки у медичних закладах;
- пожежний куточок для офісних приміщень;
- плакати з пожежної безпеки у складських приміщеннях.
У дитячих садках і школах знадобиться 2 види куточків з пожежної безпеки: для дорослих та для дітей.
Стенд для дорослих містить таку обов'язкову інформацію:
- порядок дій під час евакуації;
- правила використання вогнегасника;
- знаки пожежної безпеки та евакуації;
- перша медична допомога.
Стенд для дітей може мати пізнавальний характер - це стенд типу "Пожежний щит", на якому зображені засоби пожежогасіння, та стенд з правилами пожежної безпеки для дітей. Інформація та картинки на таких стендах мають бути орієнтовані на дітей, все має виглядати яскраво та цікаво. Без допомоги дорослого маленьким дітям досить важко розібратися, про що йдеться на стенді, тому увага дітей має якнайчастіше звертатися до стенду. Що діти мають засвоїти?
- Норми безпечної поведінки.
- Вміння не панікувати.
- Вміння захистити себе у небезпечній ситуації.
І в даному випадку картинки та ілюстрації з пожежної безпеки – чудове рішення. Велика кількість тексту не викликає інтересу у більшості дітей, зе й тому що багато з них ще не вміють читати. Для дітей ясельної групи рекомендується, щоб кількість картинок не перевищувала 5 штук – діти такого віку ще не можуть засвоювати велику кількість інформації.
Школярі сприймають і запам'ятовують краще, їм важливо дізнатися не лише алгоритм дій та деякі причини займання, а й якомога більше іншої інформації. На куточку пожежної безпеки для школярів будуть не зайвими:
- Перелік основних причин виникнення пожежі.
- Причини загибелі людей під час пожежі.
- Правила поведінки під час займання.
- Телефони екстрених служб.
- Заходи безпеки у побуті під час використання електроприладів, газових приладів.
- Основи домомедичної допомоги.
- Порядок дій якщо вибратися з будівлі, що горить, неможливо.
- План евакуації та розташування аварійних виходів.
На підприємстві вимоги до пожежної безпеки досить жорсткі, список потрібної інформації розширюється, тому що правила пожежної безпеки стосуватимуться і діяльності співробітників. Інформація, яка має бути на стенді:
- Правила евакуації за надзвичайної ситуації.
- Номери телефонів екстрених служб.
- Порядок дій для виявлення загоряння.
- Інструкція з користування вогнегасниками та іншими первинними засобами пожежогасіння.
- Знаки пожежної безпеки.
- Інструкції щодо використання індивідуальних засобів захисту органів дихання.
- Рекомендації щодо надання першої медичної допомоги.
- Рекомендації щодо підтримки протипожежного режиму на підприємстві.
- Профілактичні заходи щодо попередження вогненебезпечної ситуації.
- Обов'язки працівника під час пожеж, що відповідає за профілактику загорянь та організацію протипожежних заходів.
Крім цього, мають бути у вільному доступі посадові інструкції з пожежної безпеки.
Якщо напрям роботи підприємства передбачає підвищений рівень небезпеки, то на стенді обов'язково має бути інформація про заходи безпеки у надзвичайних ситуаціях, які можуть виникнути під час або в результаті роботи (вибухи, шкідливі викиди).
Місця відпочинку та дозвілля людей також обладнуються стендами з пожежної безпеки. Вони включають базовий набір правил пожежної безпеки та дій у разі надзвичайних ситуацій.
- Правила евакуації за надзвичайної ситуації.
- Номери телефонів екстрених служб.
- Порядок дій для виявлення загоряння.
- Інструкція з користування вогнегасниками та іншими первинними засобами
- пожежогасіння.
- Знаки пожежної безпеки.
- Інструкції щодо використання індивідуальних засобів захисту органів дихання.
- Рекомендації щодо надання першої медичної допомоги.
- Рекомендації щодо підтримки протипожежного режиму.
- Профілактичні заходи щодо попередження вогненебезпечної ситуації.
- План дії працівників під час займання.
Медичні установи також зобов'язані розміщувати куточок пожежної безпеки та плани евакуації для кожного поверху будівлі. Фотолюмінесцентні евакуаційні знаки, виготовлені як наклейки або таблички, повинні розміщуватися згідно ДСТУ 7313-2013 "Знаки безпеки та системи евакуаційні фотолюмінесцентні". На стенді з пожежної безпеки для медичного персоналу особливе місце виділяється під інформацію про запобігання пожежі та правила використання всієї техніки та речовин, які є в наявності у лікарні. Прописуються дії працівників медичного закладу у разі пожежі, оскільки відповідальність за життя пацієнтів лежить на них. Чим краще і чіткіше на стендах прописано порядок дій працівника лікарні, тим більша ймовірність, що паніки та жертв вдасться уникнути.
Стенди з пожежної безпеки для пацієнтів не включають правила поводження з технікою і речовинами. У цих стендах наводяться загальні стандартні правила пожежної безпеки для громадян:
- Порядок дій під час загоряння.
- Номери телефонів екстрених служб.
- Інструкція щодо використання вогнегасників.
- Інструкції щодо використання індивідуальних засобів захисту органів дихання.
- Правила евакуації за надзвичайних ситуацій.
Окрема лінійка стендів з пожежної безпеки для складськихї приміщень передбачає наявність наступної інформації:
- Правила евакуації за надзвичайної ситуації.
- Номери телефонів екстрених служб.
- Інструкція щодо використання вогнегасників.
- Знаки пожежної безпеки.
- Інструкція щодо використання індивідуальних засобів захисту органів дихання.
- Рекомендації щодо надання першої медичної допомоги.
- Рекомендації щодо підтримки протипожежного режиму.
- План дії працівників під час займання.
- Правила поведінки та роботи на складі.
Часто вони не дуже великі, тому що вимог до складського приміщення не так багато, але план евакуації працівників складу потрібний обов'язково.
Для складських приміщень інформація на стенді багато в чому залежить від типу складу: відкритий чи закритий, підвальне приміщення чи ні. На складських приміщеннях обов'язково на вхідних дверях має бути зазначена категорія приміщення.
Пластиковий стенд чи паперовий плакат?
Інформаційний стенд з пожежної безпеки роблять з матеріалу з тривалим терміном служби та підвищеною стійкістю до вологості. Зазвичай це пластик і міцне кріплення - картонні та паперові плакати не підходять. Іноді стенди вкривають захисним шаром ламінації, наприклад, призначені для використання на вулиці. Стенд повинен привертати увагу, причому не обов'язково вибиватися з загальної картини інтер'єру. Навіть слабозора людина повинна мати можливість ознайомитися з інформацією на стенді, тобто, шрифт має бути читабельним. За потреби на стенді роблять кишені для роздавального матеріалу або для змінної інформації. Такі «листівки» містять короткий перелік основних правил безпеки та пожежогасіння.
Розміщувати стенди потрібно на видному місці, у місцях скупчення людей. Не можна розміщувати стенди з пожежної безпеки на сходових клітках.
Пожежний щит (стенд)
Пожежний щит – це спеціально обладнане місце для засобів пожежогасіння. Воно позначається червоною фарбою відповідно до переліку затверджених кольорів ДСТУ EN ISO 7010:2019 "Графічні символи. Кольори та знаки безпеки.". У нормативних документах пожежний щит також згадується як пожежний стенд. Не варто плутати ці поняття з інформаційним стендом із пожежної безпеки (куточком пожежної безпеки).
Відповідно до наказу «Про затвердження Правил пожежної безпеки в Україні» № 1417 30.12.2014, № 810 від 15.08.2016 № 657 від 31.07.2017 року вимоги до пожежних щитів такі:
Пожежні щити повинні комплектуватись засобами, які можуть використовуватися для гасіння пожежі в даному приміщенні. Щити обов'язково нумеруються, номер пожежного щита пишуть після літер ПЩ. На кожному щиті має бути номер екстреної служби (101). Пожежний щит розташовують у місці, де він не заважатиме руху людей, не загороджує прохід і знаходиться у легкій доступності. Пожежний щит повинен бути встановлений у захищеному від сонячного проміння місці. У разі розміщення пожежного щита на вулиці рекомендується вибирати північну сторону будівлі. Пожежні щити потрібно утримувати в чистоті, всі складові та комплектуючі не повинні мати пошкоджень фарбування.
Щити встановлюються у виробничих, складських та допоміжних приміщеннях площею від 200 м2. Відповідно до нормативних документів має бути хоча б 1 щит на 5000 м2. Необхідна кількість щитів залежить від типу споруди та класифікації пожежної небезпеки. Також пожежні щити встановлюють на будівельних майданчиках у місцезнаходженні тимчасових будівель, складів, майстерень.
- А - підвищена вибухопожежобезпечність;
- Б - вибухопожежобезпечність;
- В – пожежонебезпечність;
- Г - помірна пожежна небезпека;
- Д - знижена пожежна небезпека.
Класифікація пожежі:
- А – пожежі твердих речовин, таких як деревина, текстиль або папір, що супроводжуються тлінням;
- В – пожежі рідин або речовин, що плавляться;
- С – пожежі газоподібних речовин;
- Е – пожежі, пов'язані з електроустановками.
Комплектація щитів безпосередньо залежить від класифікації небезпеки та класу пожежі.
Комплектація пожежного щита в Україні класу А:
- 2 вогнегасники ОП-4,5 або 10;
- Лом;
- Багор;
- 2 відра;
- Лопати штикова та совкова;
- Ємність із водою на 0,2 кубічних метри.
Комплектація щитів класу В:
- 2 вогнегасники ОП-4,5 або 10;
- Лом;
- Багор;
- Відро;
- Покривало розміром не менше ніж 1х1м для ізоляції вогнища пожежі;
- Лопати штикова та совкова;
- Скринька з піском на 0,5 кубічних метра.
Комплектація щитів класу Е:
- 2 вогнегасники ОП-4; 5 або ОУ-3; 5;
- Гак з рукояттю з дерева;
- Комплект для різання дротів;
- Лом;
- Багор;
- Покривало розміром не менше ніж 1х1м для ізоляції вогнища пожежі;
- Лопати совкова;
- Скринька з піском на 0,5 кубічних метра.
Комплектація щитів для с\г підприємств:
- 2 вогнегасники ОП-4,5 або 10;
- Лом;
- Багор;
- Відро;
- Вила;
- Покривало розміром не менше ніж 1х1м для ізоляції вогнища пожежі;
- Лопати штикова та совкова;
- Ємність із водою на 0,2 кубічних метри.
Комплектація щитів для зварювальних робіт:
- 2 вогнегасники ОП-4,5 або 10;
- Лом;
- Багор;
- Відро;
- Лопати штикова та совкова;
- Покривало розміром не менше ніж 1х1м для ізоляції вогнища пожежі;
- Насос ручний;
- Візок;
- Рукав ДУ завдовжки від 5 метрів;
- Захисний екран;
- Стійки для підвіски;
- Ємність із водою на 0,2 куб.м.
Склади пиломатеріалів, тари та волокнистих матеріалів забезпечують пожежними щитами понад норму з набором первинних засобів пожежогасіння відповідно до місцевих умов.
Пожежна безпека має життєво важливе значення, тому з раннього віку приділяється багато уваги інформуванню та навчанню населення правилам пожежної безпеки. Інформування населення забезпечується за допомогою інструкцій, плакатів та стендів з пожежної безпеки.