Методичні рекомендації щодо оформлення кабінета біології
Для кабінету біології, як і для інших навчальних кабінетів у школі, Міністерство освіти і науки України встановило перелік вимог, що наведені у Наказі від 29.04.2020 № 574 "Про затвердження Типового переліку засобів навчання та обладнання для навчальних кабінетів і STEM-лабораторій". Наведена стаття допоможе розібратися в цьому детальніше.
Стенди в кабінет біології купити
Оформлення кабінету біології слід почати з огляду на правила безпеки під час виконання лабораторних та практичних робіт з предмета. Чи задовольняє кабінет усім правилам? Чи важко його оформити так, щоб усе було правильно та безпечно для викладачів і учнів?
По-перше, усе обладнання для навчання має зберігатися у спеціально відведеному місці, куди можуть заходити тільки учитель та лаборант. Тож таке місце слід передбачити завчасно. Якщо немає спроектованої ще на етапі будівництва лаборантської, її буде потрібно відділити від приміщення кабінету стіною. У лаборантської також зберігаються усі реактиви.
Наступним етапом іде підготовка необхідної документації: це паспорт кабінету, перспективний план розвитку кабінету, інструкції з техніки безпеки. Згідно наказу МОН,
Пакет кабінетної документації включає:
- положення про навчальний кабінет;
- інструкція з охорони праці;
- інструкція з протипожежної безпеки;
- правила роботи в кабінеті;
- інвентарна книга;
- річний план роботи кабінету;
- перспективний план розвитку кабінету;
- паспорт кабінету біології.
Оскільки уся система освіти в Україні зараз орієнтується на підвищення зацікавленості учнів в отриманні знань, наступним пунктом є естетичне оформлення кабінету біології, оскільки саме зовнішня привабливість формує перше враження про предмет.
Оформлення кабінету біології
На вхідних дверях кабінету повинна бути табличка з назвою кабінету: «Кабінет біології».
У кабінеті біології, окрім обладнання та демонстраційних матеріалів, має знаходитися:
- державна символіка;
- інструкція з безпеки праці та пожежної безпеки, правила роботи в кабінеті;
- портрети видатних учених-біологів;
- еволюція органічного світу та його класифікація;
Також повинні бути змінні матеріали, які знаходяться у кабінеті впродовж тижня, місяця або вивчення конкретної теми:
- виставка кращих робіт учнів;
- матеріали до теми наступних уроків, орієнтовні завдання тематичного
- оцінювання, державної атестації;
- додаткова інформація відповідно до навчальної програми, зокрема, про життєвий і творчий шлях учених, висвітлення поточних подій у нашій країні та за її межами;
- матеріали краєзнавчого характеру;
- результати експериментальної та дослідницької роботи учнів;
- результати учнівських олімпіад, конкурсів, турнірів тощо.
Для розміщення цих матеріалів найкращим чином підійдуть пластикові стенди з відповідним оформленням.
Розміщення на стінах плакатів з біології, таких, як "Будова клітини", "Систематика рослин", "Систематика тварин" та ін. окрім естетичної користі має ще й практичну: важлива інформація запам'ятається учнями швидше і легше.
У коридорах і рекреаціях, що примикають до кабінету біології, рекомендується розміщувати стенди, орієнтовані на зацікавлення предметом, фотомонтажі, стінгазети біологічних гуртків та інше.
Комплект навчального обладнання, технічних засобів навчання та пристрої для їх використання для кабінету біології
- Цифровий вимірювальний комп’ютерний комплекс для кабінету біології.
Цифровий вимірювальний комп’ютерний комплекс повинен мати можливість бездротової та/або дротової передачі даних (у тому числі USB) до ПК та/або до хмарного сервісу, має можливість виводу даних на екран пристрою та/або на екран ПК. Повинен включати набір дротів у кількості, достатній для підключення датчиків (за потребою). Також повинен міститися методичний матеріал з проведення експериментів та навчальних робіт. Цифровий вимірювальний комп’ютер має відповідати характеристикам та мати інтерфейс українською мовою. Повинен включати: датчик рН, датчик освітленості, датчик тиску, датчик вуглекислого газу, датчик вологості, датчик дихання, датчик ЕКГ, датчик ультрафіолетового випромінювання, датчик температури навколишнього середовища, датчик частоти серцевих скорочень, датчик артеріального тиску, датчик поверхневої температури.
- Демонстраційне обладнання для вивчення теми: «Ботаніка. Рослини».
До демонстраційного обладнання для вивчення курсу біології «Ботаніка. Рослини» належать:
- Колекції - натуральний матеріал, який має бути добре відпрепарований, не мати пошкоджень. Супроводжуватися інформацією про родову та видову приналежність кожного зразка. Також можна додати фото, для кращого розуміння. Містить натуральні зразки пагонів, листків, квіток та коренів найбільш поширених видів рослин.
- Гербарії - Гербарні зразки висушені, прикріплені до гербарних листів та поміщені в коробки. Кожен гербарний лист супроводжується інформацією про родинну та видову назви. Натуральний матеріал має бути добре відпрепарований, не мати пошкоджень, залишків субстрату, для кращої ідентифікації можливе супроводження зразка фотозображенням.
- Моделі демонструють зовнішню та внутрішню будови об’єктів. Різнокольорові, забарвлені в природні кольори, встановлені на підставку.
- Моделі-аплікації повинні бути оснащені кріпленнями, що дозволяють демонструвати їх на аудиторній дошці.
- Прилади: прилад для демонстрування всмоктування води коренем, прилад для демонстрації водних властивостей ґрунту, прилад для виявлення дихального газообміну у рослин.
Кожне обладнання має супроводжуватися методичними матеріалами для використання в освітньому процесі. Обладнання для лабораторних робіт повинно включати в себе колекції та мікропрепарати. Мікропрепарати повинні бути з етикеткою, на якій зазначаються назва препарату українською та латинською мовами і його номер за переліком. Зрізи максимально тонкі, в один шар клітин, і мають всі таксономічні ознаки. Забарвлені барвниками, що не порушують структуру об’єкта.
- Демонстраційне обладнання для вивчення теми: «Ботаніка. Гриби»:
- Колекції: колекція фотозображень, кожен лист супроводжується інформацією про родинну та видову назви, опис вигляду та розповсюдження.
- Гербарії: зразки висушені, прикріплені до гербарних листів та поміщені в коробки. Кожен гербарний лист супроводжується інформацією про родинну та видову назви. Містить натуральні зразки.
- Моделі мають бути у натуральну величину, забарвлені в природні кольори.
Обладнання для лабораторних робіт включає в себе тільки мікропрепарати. Вони монтуються на предметних скельцях, з етикеткою, на якій зазначаються назва препарату українською мовою та його номер за переліком. Зрізи максимально тонкі, в один шар клітин, і мають всі таксономічні ознаки. Забарвлені барвниками, що не порушують структуру об’єкта.
- Демонстраційне обладнання для вивчення теми: «Тварини».
- Колекції Натуральний матеріал має бути добре відпрепарований, не мати пошкоджень, залишків субстрату, супроводжуватися інформацією про родову та видову приналежність зразків, для кращої ідентифікації можливе супроводження фотозображенням.
- Препарати в прозорих ємностях що демонструють зовнішню та/або внутрішню будову різних тварин.
- Об’ємні моделі, які демонструють зовнішню та внутрішню будову об’єктів.
Різнокольорові, забарвлені в природні кольори та встановлені на підставки. Розміри моделей повинні дозволяти розрізняти їх елементи з відстані не менше 5 м. - Барельєфні моделі з глибиною рельєфу від 0,1 до 3 см. Демонструють внутрішню та/або зовнішню будову тварин. Зображення забарвлені в природні кольори. Розміри моделей повинні дозволяти розрізняти їх елементи з відстані не менше 5 м.
Для лабораторних робіт будуть потрібні лише мікропрепарати, пристосовані для зоології.
- Демонстраційне обладнання для вивчення теми: «Людина».
- Моделі
- Барельєфні моделі
- Прилади: метроном, камертон, сантиметр, ростомір, терези електронні, тонометр, фонендоскоп, годинники пісочні, прилад для порівняння вмісту СО2 у повітрі, що вдихається і видихається.
- Мікропрепарати для вивчення анатомії.
- Демонстраційне обладнання для вивчення теми: «Молекулярний, клітинний, організмний та надорганізмний рiвні органiзацiї життя»:
- Колекції
- Моделі
- Барельєфні моделі
- Моделі-аплікації
Для лабораторних робіт потребується:
- Мікропрепарати
- Прилади: банка для культивування комахи, стерилізатор паровий (автоклав) термостат лабораторний / інкубатор, стаціонарний/лабораторний рН-метр, плитка електрична, центрифуга лабораторна (за потребою), дистилятор (за потребою), холодильник побутовий (за потребою), термометр водний.
- Загальне обладнання для практичних робіт:
- Прилади: мікроскоп біологічний, мікроскоп шкільний, лупа штативна, лупа шкільна,
- Набори та приладдя:
- Набір лабораторний для кабінету біології. Комплект необхідного лабораторного посуду та приладдя для проведення лабораторних робіт. Орієнтовний склад: чашки Петрі, пробки гумові, піпетки-дозатори різних об’ємів, тримач і штатив (з важкою основою або такою, що запобігає перекиданню) для пробірок, затискачі, лійки, пробірки, скляні палички, колби, лінійки тощо. Коробка для зберігання набору.
- Циліндри вимірювальні, з носиком
- Стакани хімічні (набір). Мають мірну шкалу. Різного об’єму
- Горщики для вирощування рослин. Різної місткості
- Рулетка. Довжиною не менше 2 м, ціна поділки - 1 мм
- Ступки порцелянові з товкачиками. Для подрібнення речовин
- Респіратор з багатошарової марлі
- Лоток для роздаткового матеріалу, виготовлений з хімічно стійкого некрихкого матеріалу
- Підставка-тринога
- Штатив лабораторний біологічний, виготовлений з міцних, зносостійких матеріалів, що мають антикорозійне покриття або стійкі до зовнішніх впливів. Має важку основу або таку, що запобігає перекиданню
- Груша з еластичного матеріалу
- Індикаторний папір використовується для вимірювання Ph
- Фільтрувальний папір, застосовується для фільтрування рідин
- Петля ніхромова з петлетримачем
- Сітка латунна розпилювальна
- Щипці тигельні
- Сухе паливо
- Окуляри захисні. Прозора лінза окулярів виготовлена з удароміцного матеріалу з оптичною прозорістю 1-го класу.
- Йоржики для миття посуду
- Посуд лабораторний. Скельця предметні прямокутної форми
- Пробірки хімічні
- Конічні колби
- Кружка порцелянова з носиком
- Спиртівка
У якості додаткового обладнання рекомендується використовувати:
- Цифрове обладнання: цифровий мікроскоп, магнітний перемішував з підігрівом, тренажер серцево-легеневої реанімації
- Реактиви: пероксид водню, крохмаль, розчин йоду медичний, натрій хлорид, миючі засоби, добрива для кімнатних рослин, тощо.
Основну частину матеріалів епізодичного використання розміщують поза кабінетом, де учні можуть ознайомитися з ними на перервах.
Куточок живої природи
Також добре мати куточок живої природи. Для нього у приміщенні виділяється окрема зона та додаткове місце для утримування корма, добрива та очищуючих засобів для кліток та куточка в цілому. Забороняється тримати у куточку отруйні рослини або тварин, а також нічого, що може викликати алергічну реакцію. Площа куточка живої природи, місце розташування, кількісний і видовий склад рослин і тварин визначаються відповідно до кількості вихованців у навчальному закладі та з урахуванням місцевих умов.
У куточку живої природи утримуються найбільш характерні представники рослинного світу (водорості, вищі рослини) і тваринного світу (риби, земноводні, плавуни, ссавці). Для утримання рослин може створюватись теплиця, парничок, флораріум (вологий, сухий), для тварин - тераріум, акватераріум, акваріум. Куточок живої природи забезпечується необхідним обладнанням та інвентарем.
Куточок живої природи може мати:
- експозиційну частину (відділки);
- навчально-дослідну частину (відділки);
- відділок лабораторно-селекційної роботи;
- підсобні приміщення.
Також є список рослин та тварин, рекомендованих до утримання у куточку. Він достатньо великий, та не обов’язково мати усе, що є у списку. Що стосується матеріально-технічного забезпечення куточка, необхідно мати:
- Флораріуми
- Тераріуми: для плазунів та земноводних
- Акваріуми:
- декоративний (100 - 200 л);
- видовий (цихліди, соми, живородні 100 – 200 л);
- для розмноження (15 - 30 л);
- для підростання молоді (15 - 100 л).
- Віварії:
- клітки для утримання ссавців;
- клітки для утримання птахів.
- Обладнання:
- мікрокомпресори;
- фільтрувальні пристрої;
- терморегулятори;
- термокабелі для підігріву тераріумів;
- рефлектори для денного підігріву тераріумів;
- обладнання для догляду за акваріумами і тераріумами;
- освітлювальні прилади.
Кількість матеріалів варіюється залежно від того, де знаходиться куточок у початковій або старшій школі.
При підборі рослин у кабінет біології насамперед орієнтуються на те, наскільки вони можуть бути використані на уроках та в позакласній роботі, їх невибагливість до умов утримання. Крім того, необхідно враховувати роль рослин в оформленні інтер'єру: для їх розміщення доцільно використовувати стійки та підставки. Всі рослини позначають етикетками, де пишуть видову назву, родину, походження рослини. Етикетки кріплять до квіткових вазонів.
Техніка безпеки в кабінеті біології 
Оскільки кабінет біології має спеціалізоване обладнання для проведення дослідів та лабораторних робіт, під час яких існує підвищений ризик травматизації учнів або завдання іншої шкоди їх здоров’ю, охороні праці приділяється особлива увага. Окрім інстуркцій з техніки безпеки під час проведення дослідів, експериментів та ін. робіт, які мають бути у роздрукованому вигляді у вчителя, є вимоги до зьерігання обладнання. Склянки для зберігання реактивів повинні мати етикетки з чіткими і яскравими написами їхніх назв. Усі шафи для зберігання хімічних реактивів повинні замикатися, ключі від них зберігаються у вчителя. На посуді з отруйними, вогне- та вибухонебезпечними речовинами мають бути етикетки з написами різного кольору:
- «Вогненебезпечно!» - червоного;
- «Отрута!» - жовтого;
- «Оберігати від води!» - зеленого.
Рекомендується розміщувати спеціалізовані стенди або плакати з техніки безпеки на уроках біології, які наочно демонструють вимоги інструкцій.
Аптечка
Аптечка також є обов’язковим атрибутом класної кімнати природничо-математичних дисциплін. Вона повинна складатися з:
- Аміаку розчин 10% 40 мл - 1 фл.
- Бинт марлевий медичний нестерильний 10 м х 5 см - 2 уп.
- Бинт марлевий медичний стерильний 10 м х 5 см - 2 уп.
- Болезаспокійливі засоби (анальгін, цитрамон тощо) - 1 уп.
- Борної кислоти розчин спиртовий 2% (3%) 10 (20) мл - 1 фл.
- Брильянтового зеленого розчин спиртовий 1% 15 (20) мл - 1 фл.
- Вазелін мазь 20 (25) г - 1 уп.
- Валідол 0,06 N 10, таблетки - 1 уп.
- Вата медична гігроскопічна стерильна 100 г - 1 уп.
- Джгут кровоспинний гумовий - 1 шт.
- Йоду розчин спиртовий 5% 20 мл - 1 фл.
- Лейкопластир 0,05 х 5 м - 1 шт.
- Ножиці медичні - 1 шт.
- Перекису водню розчин 3% 25 (40) мл - 1 фл.
- Пінцет - 1 шт.
- Пластир бактерицидний 2,3 х 7,2 см - 5 шт.
- Серветки марлеві медичні стерильні - 2 уп.
Протипожежний інвентар.
Коли усі необхідні матеріали вже є, саме час навчити учнів користуватися ними правильно та безпечно. Для цього вчителі мають постійно проводити інструктажі з безпеки життєдіяльності. У цьому добре допоможуть стенди, плакати, тощо. Вони мають знаходитися у кабінеті завжди, бо безпека понад усе. Вогнегасник також обов’язково має знаходитися у кабінеті, кожен учень має знати, як правильно його використовувати.