Оформлення освітнього простору НУШ
Оформлення освітнього простору Нуш: що це таке? Давайте розбиратися.
З введенням в Україні освітньої реформи змінився і підхід до оформлення шкільних кабінетів. Тепер класи будуть ділитися на чіткі зони, які є обов'язковими в будь-якому кабінеті початкової школи. Для кожної зони свої рекомендації щодо оформлення.
Купити стенди НУШ
Меблі для НУШ
Перше, з чого варто почати - це найважливіший і обов'язковий предмет, незалежний від зон кабінету, який учень зможе і повинен буде пересувати самостійно. Парта/стіл і стілець. У кожного учня повинні бути своя парта і стілець. Як раніше, по двоє, учнів тепер не розсаджують.
У новій освітній програмі виділено набагато більше часу на діяльність у групах під час уроків. Тому стілець і стіл повинні бути легкими, щоб дитина сама могла пересувати їх у будь-яку потрібну зону класу. Вага стільця не повинна перевищувати 4 кг, а столу 10 кг. Так само меблі повинні підходити як мінімум двом з ростових груп учнів. Меблі для різних ростових груп позначається маркуванням: жовтим, червоним або зеленим (від 130 до 175 см). Всього маркувань може бути 6. Тому зручно купувати столи і стільці, які регулюються за розміром. Форми стільниць можуть бути різними, але краще за все трапецієподібна форма - вона вважається найзручнішою. Стільниця, якщо вона знаходиться під нахилом, повинна бути рухливою і ставати в рівне положення або знаходитися в ньому постійно. Так само її покриття повинно бути матовим. Що стосується стільця, рекомендується дизайн з підставками для приладів. Усі кути меблів повинні бути округленими. У кабінеті взагалі не повинно бути нічого гострого, не повинно бути ніяких сторонніх запахів, а всі меблі повинні складатися з матеріалів, дозволених законодавством для використання в навчальних закладах. Відносно кольору і дизайну так само є рекомендації: неяскраві світлі теплі відтінки жовтого, зеленого, блакитного, бежевого кольорів. Меблі повинні відповідати естетичним параметрам: привабливий вигляд, сучасний дизайн, відповідність стилю загального облаштування приміщення.
Загальні положення оформлення кабінетів Нової української школи:
- організація простору, який буде сприяти вільному розвитку творчої натури дитини;
- планування та дизайн навчального простору спрямовані на розвиток дитини і мотивування до навчання.
Виходячи з цього повинні проектуватися і розподілятися зони в кабінетах.
Як саме має розмежовуватися простір?
- зона навчально-пізнавальної діяльності;
- змінні тематичні зони, в яких розміщуються дошки / фліпчарти, стенди і т.д.;
- зона для ігор, що включає настільні ігри, інвентар для рухливих ігор в молодших класах;
- центр художньо-творчої діяльності з поличками для зберігання приладдя і стендом для змінної виставки дитячих робіт;
- куточок живої природи;
- зона відпочинку з килимом для сидіння та іграми, стільцями, кріслами-пуфиками, подушками з м'яким покриттям;
- дитяча класна бібліотека;
- центр вчителя, оснащений столом, стільцем, комп'ютером, полицями/ящиками, шафами для зберігання дидактичного матеріалу і т.д.
Рекомендації з оформлення зон НУШ
Зона навчально-пізнавальної діяльності.
Ця зона включає в себе столи, стільці і місце для зони обговорення. Його можна оформити килимом розміром 2х3 м або 3х4 м, в залежності від кількості учнів. Або подушками / пледами для кожного учня, це дешевше, ніж килим, і таким чином у кожної дитини з'являється свій особистий простір, де він може відчувати себе захищено і безпечно.
Змінні тематичні зони, в яких розміщуються дошки, фліпчарти, стенди і т.д.
Це місце, де знаходиться основний набір всіх мультимедійних засобів навчання. Нуш передбачає використання IT-технологій для навчання, щоб уроки проходили продуктивніше і цікавіше. Тим більше в наш час без цього обійтися просто неможливо. Тут повинні розташовуватися дошки і весь навчальний матеріал, який використовується під час уроків, стенди, банери, портрети та ін. Дошки можуть бути різними, починаючи зі стандартної крейдяної, до інтерактивної. Магнітні дошки теж дуже хороший вибір, це зручно і дозволяє розмістити картинки і матеріали так, щоб усім учням було видно. Фліпчарти - відмінний вибір, тому що з ними використовуються маркери, і немає необхідності відмивати весь клас від крейди після кожного застосування дошки. Інтерактивна дошка, звичайно ж, хороший вибір, але не кращий. По-перше, не завжди на її покупку є кошти. По-друге, вона не дозволяє відразу великій кількості дітей брати активну участь у процесі, а це не відповідає новим стандартам.
Зона для гри, оснащена настільними іграми, інвентарем для рухливих ігор
Ігрова зона, де діти можуть повеселитися і провести час на перерві, повинна мати набір іграшок. Наприклад, конструктор або пазли. Бажані м'які іграшки, великі і маленькі. Звичайно ж, варто обладнати це місце килимом або подушками, пуфиками чи іншими м'якими зручними меблями.
Зона художньо-творчої діяльності з поличками для зберігання приладдя і стендом для змінної виставки дитячих робіт
Це місце обожнюють усі діти, тому варто подбати про те, щоб усі матеріали були в швидкому доступі. Але не варто зберігати гострі та інші травмонебезпечні інструменти в цьому місці. Нехай вони знаходяться у вчителя або в учительському куточку, щоб у діти не мали можливості безперешкодно дістатися до них. Стенди для змінної виставки робіт відмінно мотивують. Батьки, як важливі учасники процесу навчання завжди зможуть подивитися на результат творчого розвитку їхньої дитини. Є різні варіанти стендів, один з найбільш зручних - стенд-розтяжка для малюнків, так як він дозволяє розмістити дуже велику кількість малюнків - 30 і більше, потрібно лише розсунути пластикові тримачі на достатню відстань. До того ж, вішати малюнки на стенд можуть і діти, оскільки закріплюються малюнки канцелярськими прищіпками. Якщо у вас для такого стенду немає великого простору на стіні, чудовою альтернативою буде мультифункціональний пластиковий стенд з дерев'яними поличками і ящиком для малюнків. На ньому можна розмістити не тільки малюнки, а й вироби з пластиліну.
Куточок живої природи
Куточок живої природи - це найзеленіше місце в кабінеті. Є список рекомендованих рослин і тварин для утримання в цьому куточку, але важливо, щоб там не було рослин і тварин, які можуть викликати алергічну реакцію. Приладдя та інструменти для утримання куточка живої природи варто зберігати в окремому місці, ключ від якого буде зберігатися в учителя.
Зона відпочинку з килимом для сидіння та іграми, стільцями, кріслами-пуфиками, подушками з м'яким покриттям
У кожної людини повинна бути можливість усамітнитися. Особливо важливо це для дітей, чия нервова система перевантажується досить легко. Ця зона дуже важлива в кабінеті. Тут тихо, затишно і безпечно. Не повинно бути багато іграшок, як в ігровій зоні, але м'які іграшки краще тримати і тут. Можливість пообніматься з улюбленою іграшкою допомагає дитині заспокоїтися і повернутися до робочого стану. Можна додати книги або пазли і інші спокійні ігри, які не вимагають активної розумової роботи і допоможуть розслабитися. Атмосфера повинна розташовувати до відпочинку і спокою, щоб перезбуджена нервова система дитини могла розвантажитися. В оформленні цієї зони допоможуть підвісні крісла, пуфи, або крісла-груші.
Дитяча класна бібліотека
У дитячій класній бібліотеці розташовуються шафи (або будь-які інші меблі) з відкритими полицями, що дозволяють будь-якому учневі нею скористатися. Книги не повинні бути великими. У дитини повинна бути можливість впоратися з книгою приблизно за 15 хвилин. Меблі в цій зоні, як і в усіх інших, повинні поєднуватися з оформленням усього кабінету і складатися з матеріалів, які дозволені чинним санітарним законодавством для використання в навчальних закладах. Ця ж зона є місцем, де зберігаються всі навчальні матеріали, які використовуються під час уроків. Це зручно і економить місце.
Зона вчителя, оснащена столом, стільцем, комп'ютером, полками/ящиками, шафами для зберігання дидактичного матеріалу і т.д.
У вчителя обов'язково повинна бути своя зона, де знаходяться всі його речі. Як особисті, так і необхідні для проведення уроків. Стіл з полицями і ящиками, комп'ютером, необхідною документацією та допоміжними матеріалами. Меблі в учительській зоні не повинні виділятися, усе оформлення кабінету зберігається в одному стилі. Тут же вчитель може розташувати свої грамоти, нагороди, сертифікати, що демонструють його професійні якості. Так само можна розмістити особисту інформацію, фотографії, подарунки від учнів і багато іншого. До речі, подібна "виставка досягнень вчителя" підвищує його авторитет серед учнів;)
В оформленні кожного кабінету обов'язково повинні бути присутні:
- стенди з державною символікою України;
- класні куточки (покупні або саморобні);
- стенди з безпеки життєдіяльності;
- дошка настрою і правила класу, інформаційні стенди для змінної інформації;
Це те, що і раніше знаходилося в кабінетах навчальних закладів. Безпека не перестала бути актуальним і важливим питанням, стенди з державною символікою також. Класні куточки, де буде розміщена вся актуальна інформація і для батьків, і для дітей, не перестають бути необхідним елементом оформлення. Добре, коли в класі є стенди, які розповідають і показують життя класу як колективу, список іменинників або переможців олімпіад і конкурсів, фотографії дітей і ін. Так само повинні бути стенди зі змінною інформацією, що стосується навчального процесу, де буде видно тему дня або тему тижня , будь-яка інша актуальна інформація. Для цього ідеально підійдуть стенди з кишенями.